W grudniowy poświąteczny wieczór Stowarzyszenie Inicjatyw Lokalnych „Biebrza” w Jaminach po raz czwarty było organizatorem wspólnego kolędowania. Mimo niesprzyjającej aury zebrali się wszyscy którym zależy na kultywowaniu obrzędów i tradycji Bożonarodzeniowych.
Przy żłóbku Tego, który wraz ze swoimi narodzinami przyniósł pokój, miłość i dobro poczuliśmy prawdziwą atmosferę i istotę świąt. Razem kolędowaliśmy jak również oglądaliśmy wzruszające występy. Orszak kolędników pod progi stajenki przyprowadzili trzej królowie. Bardzo dziękujemy pani Kasi i Klubowi Jeździeckiemu „Karino”, że kolejny rok byli z nami. Zaangażowanie klubu, przygotowanie koni i chęć udziału w kolędowaniu bardzo nas cieszy, mamy nadzieję, że w przyszłym roku również z nami będziecie. Przed stajenką Karolinka Tomaszewska drżącym, dziecięcym głosikiem zaśpiewała przepiękną pastorałkę, która wśród słuchaczy wywołała łzy wzruszenia ocierane ukradkiem.
Cały dzień zastanawiam się jak opisać Wam nasze wrażenia z wizyty w domu seniora w Ostrej Górze jednak dochodzę do wniosku, że nie jestem w stanie tego zrobić, aby był to opis wyczerpujący. Każdy z nas bowiem z tych wizyt wynosi coś innego, każdy na co innego zwraca uwagę i każdy z nas ma inne refleksje. Jedno co nas łączy to uczucie dobrze spędzonego czasu i wrażenie, że udało nam się zrobić coś dobrego i ważnego.
Tym razem było nas piętnaścioro. Bardzo cieszy nas to, że nasza „Paczka” się powiększa, że jest coraz więcej osób, które do nas dołączają i z nami odwiedzają naszych dziadków. Bo tak już o nich mówimy i myślimy. Podczas tych dwóch lat w nasz kalendarz i nasze serca wpisało się to miejsce i ci ludzie i nie wyobrażamy sobie, że przed świętami nie pojedziemy do „Zacisza” aby pobyć ze sobą, wspólnie pośpiewać kolędy, zawieźć prezenty oraz życzyć wzajemnie wszystkiego dobrego. Tym razem również przywitani zostaliśmy serdecznie i z uśmiechem. Wspólnie pośpiewaliśmy piosenki z dawnych lat, a następnie rozbrzmiały kolędy i pastorałki, wykonywane z wielkim zapałem. Po koncercie rozdaliśmy upominki i podzieliliśmy się opłatkiem. Nie brakowało serdecznych uśmiechów, dobrych słów i ocieranych ukradkiem łez.
Po raz kolejny odwiedzając schronisko „Sonieczkowo” w Żarnowie czujemy to samo. Wydawało nam się, że jadąc tam ponownie nie będzie w nas, aż tyle żalu i smutku, gdy zetkniemy się z tym miejscem. Jednak bardzo się myliliśmy. Po przekroczeniu bram schroniska te uczucia wróciły ze zdwojoną siłą. Patrząc na zwierzęta siedzące w małych kojcach, ujadające i przybiegające do siatki na widok człowieka serce się krajało. Wszystkie patrzyły ze smutkiem, skamlaniem żebrząc o odrobinę uwagi i uczucia
W pierwszych dniach listopada obchodziliśmy szczególne święta. Spotykaliśmy się całymi rodzinami by wspólnie odwiedzić tych, których już z nami nie ma, ale wciąż pozostają w naszej pamięci, wspomnieniach, sercach. Dzień Wszystkich Świętych i dzień Zaduszek to czas kiedy wracamy myślą do przeszłości odnajdując w pamięci obrazy, twarze, gesty, uśmiechy i słowa. Stojąc nad mogiłą naszych bliskich w te dni mieliśmy czas na ich wspomnienie, na modlitwę, na chwilę refleksji i zadumy. Aby ukazać wyjątkowość tych świąt na groby naszych bliskich przynosimy kwiaty, znicze, pragniemy, aby palące się lampki były oznaką, że nie zapomnieliśmy i będziemy pamiętać.
W niedzielę 14 października nastąpiło uroczyste otwarcie szlaku historyczno - przyrodniczego „ Śladami naszych przodków”. Powstaje on dzięki współpracy Stowarzyszenia Inicjatyw Lokalnych „Biebrza” oraz Jamińskiego Zespołu Indeksacyjnego. Nasze dwa zespoły podobnie odczuwają i rozumieją konieczność zapisania i zaznajomienia obecnych jak i przyszłych pokoleń z historią naszych przodków, z ich kulturą, tradycją, obyczajami.
Potrzebę wytyczenia szlaku dostrzegła Małgorzata Kunda, dla której zachowanie spuścizny minionych pokoleń i rozwój kultury naszego regionu są ważnym aspektem działania naszego stowarzyszenia. Pani Prezes Stowarzyszenia Inicjatyw Lokalnych „Biebrza” Anna Matyskieła jak i cała nasza grupa bardzo chętnie przystąpiła do działania i pracy. Jamiński Zespół Indeksacyjny wnosi natomiast obszerną wiedzę historyczną, niezbędną do ukończenia tego kilkuetapowego przedsięwzięcia. Oprawa historyczna, merytoryczna i graficzna tablic to zasługa pana Ryszarda Korąkiewicza, członka Jamińskiego Zespołu Indeksacyjnego. Szlak tworzony będzie w kilku częściach. Wierzymy, że uda nam się go wyznaczyć do końca przyszłego roku.
Kolejne dwie tablice szlaku historyczno - przyrodniczego zostały postawione na miejscu swego przeznaczenia. Jedna przypomina o miejscu egzekucji 24 zakładników, mieszkańców okolicznych wsi, rozstrzelanych przez hitlerowców 22 czerwca 1944 roku oraz druga poświęcona pamięci leśników wywiezionych na Syberię. Jak widać praca zespołowa przynosi wymierne efekty. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy w niedzielę 14 października do Jamin. Rozpoczynamy o 9 rano Mszą św i poświęceniem tablicy głównej, następnie spotkamy się w remizie aby opowiedzieć Wam o naszej pracy. Pozdrawiamy i do zobaczenia.