Rok 2018

PSI LOS

 
     Po raz kolejny odwiedzając schronisko „Sonieczkowo” w Żarnowie czujemy to samo. Wydawało nam się, że jadąc tam ponownie nie będzie w nas, aż tyle żalu i smutku, gdy zetkniemy się z tym miejscem. Jednak bardzo się myliliśmy. Po przekroczeniu bram schroniska te uczucia wróciły ze zdwojoną siłą. Patrząc na  zwierzęta siedzące w małych kojcach, ujadające i przybiegające do siatki na widok człowieka serce się krajało. Wszystkie patrzyły ze smutkiem, skamlaniem żebrząc o odrobinę uwagi i uczucia

>>>>

ODWIEDZILIŚMY GROBY

    W pierwszych dniach listopada obchodziliśmy szczególne święta. Spotykaliśmy się całymi rodzinami by wspólnie odwiedzić tych, których już z nami nie ma, ale wciąż pozostają w naszej pamięci, wspomnieniach, sercach. Dzień Wszystkich Świętych i dzień Zaduszek to czas kiedy wracamy myślą do przeszłości odnajdując w pamięci obrazy, twarze, gesty, uśmiechy i słowa. Stojąc nad mogiłą naszych bliskich w te dni mieliśmy czas na ich wspomnienie, na modlitwę, na chwilę refleksji i zadumy. Aby ukazać wyjątkowość tych świąt na groby naszych bliskich przynosimy kwiaty, znicze, pragniemy, aby palące się lampki były oznaką, że nie zapomnieliśmy i będziemy pamiętać.

>>>>

OTWARCIE SZLAKU „ŚLADAMI NASZYCH PRZODKÓW”

  W niedzielę 14 października nastąpiło uroczyste otwarcie szlaku historyczno - przyrodniczego „ Śladami naszych przodków”. Powstaje  on dzięki współpracy Stowarzyszenia Inicjatyw Lokalnych „Biebrza” oraz Jamińskiego Zespołu Indeksacyjnego. Nasze dwa zespoły podobnie odczuwają i rozumieją konieczność zapisania i zaznajomienia obecnych jak i przyszłych pokoleń z historią naszych przodków, z ich kulturą, tradycją, obyczajami.
   Potrzebę wytyczenia szlaku dostrzegła Małgorzata Kunda, dla której  zachowanie spuścizny minionych pokoleń i rozwój kultury naszego regionu są ważnym aspektem działania naszego stowarzyszenia. Pani Prezes Stowarzyszenia Inicjatyw Lokalnych „Biebrza” Anna Matyskieła jak i cała nasza grupa bardzo chętnie przystąpiła do działania i pracy. Jamiński Zespół Indeksacyjny wnosi natomiast obszerną wiedzę historyczną, niezbędną do ukończenia tego kilkuetapowego przedsięwzięcia. Oprawa historyczna, merytoryczna i graficzna tablic to zasługa pana Ryszarda Korąkiewicza, członka Jamińskiego Zespołu Indeksacyjnego. Szlak tworzony będzie w kilku częściach. Wierzymy, że uda nam się go wyznaczyć do końca przyszłego roku.

>>>>

KOLEJNE TABLICE SZLAKU HISTORYCZNO-PRZYRODNICZEGO

  Kolejne dwie tablice szlaku historyczno - przyrodniczego zostały postawione na miejscu swego przeznaczenia. Jedna przypomina o miejscu egzekucji 24 zakładników, mieszkańców okolicznych wsi, rozstrzelanych przez hitlerowców 22 czerwca 1944 roku oraz druga poświęcona pamięci leśników wywiezionych na Syberię. Jak widać praca zespołowa przynosi wymierne efekty. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy w niedzielę 14 października do Jamin. Rozpoczynamy o 9 rano Mszą św i poświęceniem tablicy głównej, następnie spotkamy się w remizie aby opowiedzieć Wam o naszej pracy. Pozdrawiamy i do zobaczenia.

 Jolanta Kapla

>>>>

PRZYGOTOWANIA DO OTWARCIA SZLAKU

 Przygotowania do oficjalnego otwarcia szlaku historyczno-przyrodniczego idą pełną parą. Kilka dni temu postawiliśmy tablicę główną, której drewniana część jest dziełem naszych zdolnych kolegów Andrzeja Kapla i Stanisława Bogdzio. Należą im się szczególne podziękowania za pomysłowość, wykonanie i poświęcony czas. Reszta ekipy montującej tablicę również spisała się na medal.Szlak " Śladami naszych przodków " będzie tworzony przy współpracy z Jamińskim Zespołem Indeksacyjnym. Bardzo cenimy wkład jaki Jamiński Zespół Indeksacyjny wnosi do tego przedsięwzięcia. Zapraszamy wszystkich już w niedzielę 14 października do Jamin.

Jolanta Kapla

>>>>