Rok 2019

„SPOTKANIE KULTUR” W JAZIEWIE

    14 lipca w Jaziewie odbył się rodzinny festyn pod hasłem „Spotkanie kultur”. Wielu stałych bywalców corocznych spotkań w Jaziewie zauważyło nieco odmienną formułę tegorocznej imprezy. Region Podlaski słynie nie tylko z serdecznej gościnności, pięknych krajobrazów, ale również z wielokulturowości. Niejednokrotnie Podlasie nazywane jest przez turystów kolebką kultur, więc organizatorzy postanowili w tym roku nakreślić przybyłym na piknik tę różnorodność, ale równocześnie pokazać, że więcej nas łączy niż dzieli.

>>>>

PROMOCJA KSIĄŻKI JAMINY TOM 3 ZGONY

20 czerwca w Jaminach odbyła się promocja książki Jaminy tom 3 Zgony wydaną przez Jamiński Zespół Indeksacyjny. Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim za przybycie.

zdjęcia >>>>

ABY MIERZYĆ DROGĘ PRZYSZŁĄ TRZEBA WIEDZIEĆ SKĄD SIĘ WYSZŁO

 

   Te słowa były wyznacznikiem naszych działań, gdy wspólnie, z Jamińskim Zespołem Indeksacyjnym zaczęliśmy tworzyć szlak historyczno - przyrodniczy „Śladami naszych Przodków” na terenie parafii Jaminy. Bez względu na to, w jakich realiach żyjemy i z jaka rzeczywistością mierzymy, przychodzi w naszym życiu moment, gdy zaczynamy poszukiwać swoich korzeni, w celu poznania spuścizny, jaką zostawili nam przodkowie. Czujemy potrzebę zapoznania się z historią naszego regionu, miejscowości, rodziny. Szlak, który powstaje wskazuje punkty, w których miały miejsce istotne w dziejach parafii Jaminy wydarzenia, o których powinniśmy pamiętać.

>>>>

MAPA SZLAKU HISTORYCZNO-PRZYRODNICZEGO

 W związku z otwarciem szlaku historyczno- przyrodniczego przygotowane zostały mapy szlaku których projektantem graficznym i fundatorem jest Bartosz Chilicki. Autorem zdjęć natomiast jest Tomasz Chilicki. Bardzo dziękujemy za współpracę i poświęcony czas.

mapa >>>>

NASTĘPNE PIĘĆ TABLIC SZLAKU HISTORYCZNO-PRZYRODNICZEGO

 Dopinamy wszystko na ostatni guzik przed niedzielnym rajdem rowerowym. Tablice na trasie szlaku historyczno-przyrodniczego "Śladami naszych przodków" zostały ustawione, pogoda zamówiona :)optymistyczne nastawienie też jest. Teraz czekamy na Was w niedzielę o 11.00 pod remizą w Jaminach i ruszamy w drogę.

zdjęcia >>>>

OBELISK Z CZARNIEWA

  Obelisk z Czarniewa jest jednym z punktów tworzonego szlaku „Śladami Naszych Przodków”. Na obelisku jest już nowa tablica z odtworzonym napisem, który przy współpracy z Jamińskim Zespołem Indeksacyjnym udało się odczytać.
Oto jego treść
„ 29 CZERW. 1919 R. NA TEM MIEJSCU STOCZYŁA PIERWSZĄ WALKĘ Z NIEMCAMI SZTABIŃSKA POW – PÓŹNIEJSZA 10 KOMP. 41 PUŁKU.
W 15 ROCZNICĘ UFUNDOWAŁA TEN KRZYŻ, NA PAMIĄTKĘ WALK O NIEPODLEGŁOŚĆ. 29 CZERWCA 1933 R.”.
W skrócie historia obelisku brzmi następująco.

>>>>